تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


شتاب 7 درصدی رشد علم ایران در مقابل شتاب منفی9 دهم درصدی دنیا

در سال ۲۰۱۵ بنا بر اعلام نمایه ISI ، شتاب علمی ایران ۷ درصد بوده و این در حالی است که شتاب علمی دنیا منفی نه دهم درصد بوده است

شتاب 7 درصدی رشد علم ایران در مقابل شتاب منفی9 دهم درصدی دنیا
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در نشست خبری اولین  اجلاس اقتصاد زیستی و زیست بازار ایران  گفت: در نمایه ISI در سال ۲۰۱۲ سهم ایران در  تولید علم جهان ۳۸/۱  بود که در سال ۲۰۱۴ به ۵/۱ درصد و  در همین بازه زمانی  مقالات پر استناد  از ۸۲ صدم درصد   به۶ ۵/۱  درصد افزایش یافته است.
وی افزود: در سال ۲۰۱۲ هیچ دانشگاه ایرانی در جمع دانشگاههای برتر دنیا قرار نداشت ولی در سال ۲۰۱۵ نظام رتبه بندی لایدن، ۱۳ دانشگاه ایرانی را در جمع ۱ درصد برترین دانشگا ههای دنیا معرفی کرد.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اظهار داشت: در فاصله زمانی سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ در سلولهای بنیادی از رتبه ۱۷ به ۱۳، در فیزیک هسته ای از ۱۶ به ۱۴، در نانو فناوری  از ۹ به ۷ و در مهندسی شیمی از ۶ به ۳ در  تولید علمی در سطح دنیا ارتقا پیدا کرده ایم که رشد بالای تولیدات علمی کشور را  علیرغم محدویت ها و مشکلات کشور نشان می دهد.
وی گفت : وجود ۳۷ پارک علم و فناوری ،۱۵۶ مرکز رشد واحدهای فناوری و  ۲۹هزار شاغل در شرکت های دانش بنیان، نشان می دهد از نظر رشد فناوری نیز در جایگاه خوبی قرار داریم.
دکتر احمدی گفت : در سال ۱۳۹۱ هیچ قراردادی بین شرکت های دانش بنیان و صنعت منعقد نشده بود ولی در سالهای  ۹۲ ۱۳معادل ۳میلیارد تومان، در سال ۹۳ ۱۳معادل ۲۴ میلیارد تومان  و در سال ۹۴ معادل ۴۲ میلیارد تومان قرارداد همکاری بین شرکت های دانش بنیان و بخش های مختلف صنعت کشور امضا شد.
 
وی افزود: اعطای پروژه ازدیاد برداشت نفت و توسعه و تحقیق ۲۰میدان نفتی به دانشگاههای کشور و  انعقاد ۱۲قرارداد همکاری در بخش پایین دستی حوزه نفت و گاز کشور اتفاقی بود که  در  در کشور سابقه نداشته است، همچنین با وزارت صنعت ، معدن و تجارت و سازمانهای دیگر نیز قراردادهایی برای کاربردی شدن پژوهش ها منعقد شده است.
معاون پژوهش  و فناوری وزیر علوم با اشاره به برگزاری نخستین  اجلاس ملی  اقتصاد زیستی و زیست بازار  ایران در اواخر ماه جاری گفت: دنیا هم اکنون با بحران انرژی  و کاهش قیمت نفت مواجه است و به دنبال این است که از منابع دیگری به غیر از نفت به عنوان منبع انرژی استفاده کند  لذا ما باید از اقتصاد سنتی که بر منابع مشهود مانند نفت و معادن تکیه داشت فاصله بگیریم و به سوی  اقتصاد مقاومتی که همان اقتصاد دانش بنیان است رو  بیاوریم .
وی افزود: در برنامه ششم توسعه کشور،  اقتصاد مقاومتی محور برنامه ها در نظر گرفته شده است که رکن اصلی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است و  ما باید استفاده از سرمایه های توانمند انسانی را جایگزین سرمایه های طبیعی بکنیم.
دکتر احمدی گفت:  زیست فناوری می تواند نقش زیادی در اقتصاد داشته باشد و در سراسر دنیا سرمایه گذاری زیادی در این خصوص انجام می شود به نحوی که استفاده از محصولات زیست فناوری از ۲ میلیار دلار  در سال ۲۰۰۲ به ۹/۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۸ افزایش یافته است  و  در ایجاد اشتغال  نیز  سرمایه گذاری در این بخش ۷/۱۸ درصد رشد داشته است که در این خصوص می توان به سرمایه گذاری ۱میلیار دلاری کره جنوبی در اقتصاد زیستی اشاره کرد.
وی گفت: زیست فناوری می تواند در تامین امنیت غذایی کشور، ارتقای بهداشت و درمان ، تولید داروهای نو ترکیب ، افزایش ذخایر راهبردی و ارتقای  رفاه مردم نقش داشته باشد  و اولین  اجلاس ملی  اقتصاد زیستی و زیست بازار ایران  با هدف همگرایی پژوهشگران، فناوران و سرمایه گذاران این حوزه برگزار می شود.
كد خبر تصويري:7102
منبع خبر :سایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
تاريخ خبر:1394/12/01