تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


بیش از ٥٠٠ کتابخانه‌ عمومی در چهار سال گذشته راه‌اندازی شد


دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: بیش از ٥٠٠ کتابخانه در چهار سال گذشته به کتابخانه‌های عمومی کشور اضافه شده است.
 
دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: بیش از ٥٠٠ کتابخانه در چهار سال گذشته به کتابخانه‌های عمومی کشور اضافه شده است.

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از نهاد کتابخانه‌های عمومی، علیرضا مختارپور با اشاره به جوان بودن این نهاد فرهنگی عنوان کرد: با اینکه کتابخانه‌های عمومی در ایران ظاهرا از سال ١٣٤٤، بیش از ٥٠ سال سابقه قانونی دارد اما آغاز به کار نهاد در شکل جدید خود که با قانون مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی دولت آغاز به کار کرد، به سال ١٣٨٦ مربوط می‌شود.

وی افزود: از این جهت نهاد کتابخانه های عمومی به لحاظ قانونی، رسمی و تشکیلاتی، یک نهاد جوان است و کارکنان و کتابداران و همچنین اغلب مدیران آن نیز از جوانان هستند.
مختارپور گفت: در قانون برای درآمدهای نهاد عمدتا بر درآمدهای ناپایدار تکیه شده و با وجود تصریح قانون بر پرداخت نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها، تا سال ١٣٩٢ این پرداخت صورت نمی‌گرفته است که در ادامه از سال ١٣٩٣ با تصویب ماده ٦٤ الزامی برای تحقق این درآمد، فراهم شد.
دبیرکل نهاد با اشاره به عدم تناسب اعتبارات و انتظارات از نهاد گفت: نهاد سازمانی است که از یک طرف تمام مسئولان نظام از بالاترین رده تا نمایندگان مجلس، دولت، استانداران، فرمانداران، شوراهای شهر و شوراهای روستا خواهان گسترش آن هستند؛ چرا که طبق استانداردهای معمول باید بیش از ١٥ هزار کتابخانه عمومی در کشور داشته باشیم، در حالی که این عدد امروز به سه هزار و ٤٠٠ کتابخانه می‌رسد.
مختارپور افزود: بنابراین ما به ١٢ هزار کتابخانه عمومی دیگر نیاز داریم که این تعداد یعنی جذب تعداد بسیاری همکار کتابدار و اعتباراتی بیشتر برای توسعه و نگهداری فضاهای کتابخانه ای، اما از سوی دیگر هیچ پیش‌بینی و فکر اساسی برای تامین این اعتبارات در قانون نشده است.
مختارپور تصریح کرد: امروز نهاد در حالی روزانه با سه درخواست برای تاسیس کتابخانه جدید روبه‌رو است که هیچ پیش بینی خاصی برای تأمین بودجه و امکانات این انتظارات وجود نداشته است، بر اساس این قانون در سال ١٣٤٤ یک و نیم درصد درآمد شهرداری‌ها به کتابخانه‌های عمومی اختصاص پیدا می‌کرد که در قانون ١٣٨٤ این عدد به نیم درصد تبدیل شد؛ آن هم نیم درصدی که تا سال ٩٣ نیز پرداخت نمی‌شده است.
دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی ادامه داد: با این حال از سال ٩٣ که دوره جدید نهاد آغاز شد، باید یک جهش قابل توجه در نهاد صورت می‌گرفت، این درحالی است که تا سال ١٣٩٣ که من به نهاد آمدم، کتابداران روستایی و انجمنی از ٥٠ تا ٢٥٠ هزار تومان حقوق می‌گرفتند و کتابداران پیمانی و رسمی نیز به طور متوسط ٨٠٠ هزار تومان حقوق دریافت می‌کردند. 
مختارپور به افزایش تعداد کتابخانه‌های عمومی کشور طی سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: طی چهار سال گذشته بیش از ٥٠٠ کتابخانه به کتابخانه‌های عمومی کشور اضافه شده است و این به معنی افزایش تعداد کارکنان، افزایش در پرداخت حقوق و خرید منابع کتابخانه‌ای و همچنین اجرای بیشتر فعالیت‌های فرهنگی بوده است. 
وی درباره بودجه اختصاص یافته از سوی دولت به نهاد طی سال‌های اخیر نیز گفت: کمک دولت به نهاد در این سال‌ها اندکی افزایش پیدا کرده است، اما عملا متناسب با نیازهای نهاد نبوده است؛ و از محل ماده ٦٤ که به نیم درصد از درآمدهای شهرداری اختصاص دارد، موفق شدیم این هزینه‌ها را تأمین کنیم. البته اگر در این زمینه وزارت اقتصاد و دارایی و خزانه داری کل با ما همکاری نمی‌کردند، ما همچنان در همان نقطه سال ٩٣ و بلکه در نقطه‌ای بدتر بودیم و شاید مجبور به تعطیلی برخی کتابخانه‌ها می‌شدیم.

كد خبر:42700
منبع خبر:وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
تاريخ خبر:1397/10/09